Nastavnik: Hasija Ademi
Predmet: Vjeronauka
Razred: II srednje škole
Nastavna oblast /
područje: ČOVJEK I VJERA
Nastavna jedinica: SUSRET SA SVOJOM VLASTITOŠĆU
Tip nastavnog časa: Obrada novog gradiva
Oblici rada: Frontalni, grupni i
individualni.
Nastavne metode:
·
verbalne metode
a)
usmeno izlaganje nastavnika (objašnjavanje i predavanje nastavnika);
b) usmeno izlaganje
učenika;
c)
usmena riječ putem videa;
- metoda rada na tekstu
- metoda razgovora (katehetski razgovor, sokratovska metoda razgovora);
- metoda pismenih radova (bilježenje u skraćenom obliku, samostalni odgovori učenika);
- vizuelne metode
a) metoda demonstracije
b) metoda ilustracije
NASTAVNA SREDSTVA I TEHNIČKA POMAGALA:
- nastavna sredstva
a) tekstualna (udžbenik
vjeronauke, sadržaj power point-a, sadržaj grafofolije,tekst van udžbenika )
b) auditivni snimci (video
sadržaj)
c) živa riječ nastavnika;
- tehnička pomagala (školska tabla, grafoskop, kompjuter, videoprojektor, grafofolija, markeri, samoljepljivi stikeri);
Međupredmetna
korelacija: Bosanski jezik, Geografija, Historija i Muzička
kultura.
Lokacija rada: U školi, učionica.
Plan table: Napisati bismilu na arapskom jeziku, naslov na vrhu SUSRET SA
SVOJOM VLASTITOŠĆU, datum, teze iz svake grupe.
CILJEVI ČASA:
Pomoći učenicima da
usvoje pojam identiteta, njegove vrste i krize. Razviti svijest kod učenika o
pripadnosti islamskom identitetu, kako graditi religiozni identitet, te
nacionalni identitet. Cilj ove nastavne jedinice
jeste, također, da učenici razumiju svrhu i važnost poznavanja samog sebe, tj.
izgradnja vlastitog identiteta.
ZADACI ČASA:
- Obrazovni zadaci časa: Upoznavanje učenika sa islamskim stavom o identitetu. Razumijevanje i upotreba pojmova identitet, dostojanstvo, ponos, tradicija, Bošnjaci. Stjecanje znanja o kur“anskim porukama o individualnom identitetu, o tome šta vjera znači za našu ličnost, kao i o našem zajedničkom-islamskom identitetu i našoj bošnjačkoj tradiciji.
Ishodi učenja:
-
Da učenik produbi znanje o sljedećim pojmovima: identitet i vrste
identiteta, kriza, izgrađivati, religija i nacija i tradicija.
-
Da učenik usvoji znanje o stavu islama prema identitetu (islamskom)
kao i prema bošnjačkoj tradiciji.
2. Funkcionalni zadaci časa : Razvijanje psihofizičkih osobina i sposobnosti:
perceptivnih (senzornih, uočavanje i prepoznavanje), mentalnih (intelektualnih,
pamćenje i reprodukcija naučenog) i komunikativnih (izražajnih, bogaćenje
učeničkog vokabulara-rječnika). Pospješivanje i unapređenje analitičkog,
kritičkog, uzročno-posljedičnog i sintetičkog mišljenja, kooperativnosti,
kreativnosti i originalnosti kroz timske oblike rada, multimedijalne sadržaje,
motivacija i pobuđivanje pažnje, radoznalosti i interesa putem zadataka interesantnog
i kreativnog karaktera.
Ishodi učenja:
-
Učenik
je u mogučnosti da odredi svoj identitet,
-
Da
svoje životne ciljeve uskladi sa identitetom kojem pripada,
-
Da
testira I procjenjuje svoje oblike ponašanja u društvu.
3.
Odgojni zadaci (odnose se
na odgojnu funkciju nastave): Formiranje i razvoj
voljnih navika i pogleda. Formiranje i razvoj emocija, osjećanja, interesa.
Formiranje osobina pozitivnog karaktera: tačnosti, urednosti, preciznosti,
savjesnosti, marljivosti, ekonomičnosti, odgovornosti. Formiranje i razvoj
osjećaja za rad, red i disciplinu, za harmoniju kao i smisla za lijepo i
njegovanje lijepog.
Ishodi učenja:
-
Da
učenik razumije značaj I važnost identiteta,
-
Da
razvije svijest o sopstvenoj pripadnosti islamskom I bošnjačkom identitetu,
-
Da
učenik shvati u čemu se ogleda štetnost krize identiteta za čovjeka,
-
Da
učenik shvati da li su njegovi stavovi I ponašanja u skladu sa islamskim I
bošnjačkim identitetom.
MAKROARTIKULACIJA
|
||
UVODNI DIO (10min.)
|
GLAVNI DIO (27 min.)
|
ZAVRŠNI DIO (8min):
|
Pregledati
video zapis
|
Power
point prezentacija
|
Individualni
oblik rada- odgovoriti na pitanja
|
Razgovor
|
Grupni
rad-prezentacija grupa-projekcija
na
grafoskopu
|
Zadaća
|
Pohvala
|
Mišljenje o
današnjem času, šta mi se posebno svidjelo?
|
|
Napisati naslov na tabli
|
||
MIKROARTIKULACIJA ČASA
Uvodni dio (10')
FRONTALNI OBLIK RADA
Emocionalna i psihološka
priprema za čas i intrigiranje svijesti učenika.
Nastavnik će uz osmijeh poselamiti
učenike sa riječima EsSelamu alejkum! Učenicima skrećem pažnju da ćemo
pogledati jedan video zapis i da pri tome budu pažljivi. S obzirom da je već ranije sve pripremljeno
na video projektoru puštam video “ PRELAZAK
POZNATIH LIČNOSTI NA ISLAM ”.
Nakon kratke pauze,
inicira se interakcija kroz pitanja otvorenog i zatvorenog tipa:
·
- Ko će mi reći o čemu se govori u ovom video zapisu? Očekivani odgovor bi bio - O poznatim
ličnostima u islamu, o muslimanima.
·
- Iz kojih zemalja-država potiču? Očekivani odgovor bi bio –
Engleska, Turska, Amerika, Francuska…
·
- Ko će mi navesti neka njihova imena? Očekivani odgovor bi bio – Busta Rhaymes, Muhammed Ali, dr. Murad Hofman…
·
Šta im je zajedničko? Očekivani odgovor bi bio – Da su muslimani.
·
- Šta ih identifikuje
(karakteriše) kao muslimane? Očekivani odgovor bi bio – Hidžab, namaz, dova, hadž, brada, imena...
Učenicima prepuštam da
sami anticipiraju, predvide današnju nastavnu jedinicu.
Objašnjenje cilja lekcije; Susret sa svojom vlastitošću, upoznavanje sa
pojmom identitet, važnost i svrha religioznog identiteta.
Najava i zapis nastavne
jedinice na tabli, iznad naslova napisati bismilu na arapskom jeziku, na desnoj
strani u vrhu datum. Učenici, također, zapisuju naslov u svoje sveske.
Glavni dio (27')
GRUPNI OBLIK RADA
Započinjem razgovor pitanjima: Šta je za vas identitet? Da li znate neke vrste identiteta?
Šta znači kriza identiteta? Šta je to tradicija? Slijedi nekoliko različitih
odgovora, a zatim učenicima dajem odgovore na power point prezentaciji,tj.
definicije na postavljenja pitanja.
Power point prezentacija
Učenici su ulazeći u učionicu
birali brojeve od 1-5 i sjeli u grupu sa istim brojem (na stolu svake grupe
stajao je jedan broj od 1-5). Učenici su raspoređeni u pet grupa. Prije izrade
objašnjavam učenicima osnovne principe i
pravila za rad u grupi-što učenici mogu da prate preko projektora. (Uključenost
i neophodan doprinos svih učenika, saradnja, tiha komunikacija, određivanje
zaduženja; vođa grupe, čitač, zapisničar, izvještač, kontrolor discipline i
raspoloživog vremena).
Zatim ću podijeliti za
svaku grupu grafofolije i markere, napisane i objašnjene zadatke,
tekstove,slike, upustvo za rad i potreban pribor.
Tokom izrade
zadataka puštam tihu, relaksirajuću
ilahiju u pozadini.
Kontinuirano pratim i
kontrolišem rad učenika, ohrabrujem ih i pomažem im davajući eventualne
sugestije i smjernice.
ZADACI U GRUPAMA
Prva grupa:
Na čemu se gradi islamski identitet? (pročitati tekst u udzbeniku na
str.38,39.)
Navedite ajet koji govori o tome!
Kojoj vjerskoj zajednici mi Bošnjaci pripadamo?
Druga grupa:
Navedite obilježja nacionalnog identiteta! (pročitati tekst van
udžbenika)
Šta je to što vas identifikuje kao Bošnjake?
Venovim dijagramom predstavi tri vjerske skupine u BiH!
Treća grupa:
Venovim dijagramom predstavi ono što
identifikuje muslimane u Bosni i muslimane u S. Arabiji! (slike-odjeća, obuća,
način ispoljavanja vjerskih propisa, gradnja džamija sl.)
Po čemu se razlikuju, a šta im je zajedničko?
Koji od vrsta identiteta je zajednički za oba
naroda?
Četvrta grupa:
Zbog čega, po vašem mišljenju, dolazi do krize
identiteta? (pročitati tekst van udžbenika)
Posljedice krize identiteta!
Navedite neke preporuke kako bi trebala
postupiti muslimanska porodica koja je
iz Bosne doselila u Austriju, da bi očuvala svoj identitet!
Peta grupa:
Da li u vašem okruženju postoje osobe koje se
susreću sa krizom ili gubitkom identiteta? Opšite ih!
Da li izgradnja identiteta utiče na
samopouzdanje?
Kako biste objasnili leksemu Susret sa svojom vlastitošću? (pročitati
tekst u udzbeniku na str.39)
Nakon isteka vremena
predviđenog za ovaj dio časa,tj. za rad u grupama i izrade svojih zadataka, sugerišem učenicima da ostave olovke i papir,
da se naslone i pažljivo slušaju izlaganje grupa. Svaka grupa ima svog
izvještača koji će da prezentira rad svoje grupe. Radove svake grupe prikazujem
na grafoskopu (zapisi grupa su na
grafofoliji), a potom zapisujem na tabli najznačajnije od svake grupe. Na kraju
izlaganja svake grupe postavljam pitanja za sve učenike podstičući ih na
interakciju te kako bih utvrdila stepen razumijevanja i usvojenosti prezentovanog
sadržaja.
Nastojim da, usmjeravajući i
pospješujući interakciju i diskusiju, upućujem pozitivne komentare i pohvale
svim učenicima.
Završni dio (8')
INDIVIDUALNI OBLIK
RADA
Učenici će, na kraju, u svoje
sveske, pokušati odgovoriti na sljedeća pitanja prikazana preko projektora:
Šta sam naučio - ponovio
o temi današnje nastavne jedinice?
Moj odnos prema
identitetu-kako i zbog čega?
Slijedi komentar
nastavnika. Ponoviti cilj i temeljnu poruku časa:
Izgradnja identiteta, važnost i
svrha religioznog identiteta, razvijati pripadnost islamskom identitetu, te
očuvanje svog nacionalnog identiteta.
Na projektoru prikazujem
pitanje za zadaću, učenici zapisuju u svoje sveske,kao i pitanje za evaluaciju
o današnjem času.
ZADAĆA:
Napisati esej na temu “ Kako
muslimani vide sami sebe,a kako ih vide drugi”!
Vrednovati učenike.
Na kraju, poselamiti i
pohvaliti sve učenike i izraziti zahvalnost na pažnji i saradnji.
Mišljenje o današnjem
času, šta mi se posebno svidjelo? (Odgovor na ovo pitanje učenici pišu na
ponuđeni stiker i po izlasku, lijepe ga na vrata učionice).
Nema komentara:
Objavi komentar